Jak oszczędzać pieniądze? Planuj zakupy świadomie.

Wielu z nas polega przy wszelkich próbach odkładania pieniędzy. Z kolei inni mają wrodzoną umiejętność do oszczędzania. Patrzysz na takie osoby z zazdrością, kiedy kupują nowy samochód, mieszkanie czy kolejną wycieczkę zagraniczną? Myślisz, że ze swoimi zarobkami nigdy ci się to nie uda? Być może sekret nie tkwi w wysokich dochodach, ale w sposobie gospodarowania pieniędzmi.

Budżet domowy – jak oszczędzać pieniądze?

Planowanie budżetu domowego kojarzy ci się z długimi godzinami spędzonymi na zapisywaniu wydatków i wyliczeniach? Nie jest to jedyna droga. Na początek wystarczy wprowadzenie kilku zasad, które uszczuplą nasze wydatki bez konieczności liczenia każdego wydanego grosza. Jak zacząć oszczędzać pieniądze efektywnie?

5 zasad efektywnego oszczędzania

1.    Stwórz listę zakupów

Rzeczy konieczne do zabrania na wycieczkę do supermarketu? Portfel, torba wielokrotnego użytku i… lista zakupów. Pomaga oprzeć się pokusie kupienia nadmiernej ilości produktów. Czy zrobienie listy zakupów zajmuje dużo czasu? Bynajmniej!

Weź kawałek kartki, długopis i otwórz swoją lodówkę. Natychmiast zauważysz, czy brakuje twoich ulubionych produktów. O ile nie jesteś kulinarnym blogerem, raczej nie gotujesz codziennie innego dania. Zwróć uwagę, czy składniki do twoich sprawdzonych przepisów wymagają uzupełnienia zapasów.

Drugą zaletą tworzenia listy zakupów przed pójściem do sklepu jest fakt, że nie zapomnisz niczego kupić. Chyba nikt nie lubi przypominać sobie o tym jednym, ważnym produkcie tuż po odejściu od kasy lub wejściu do mieszkania. Dlatego na koniec zakupów spójrz na listę i sprawdź, czy na pewno w twoim koszyku znajdują się wszystkie wymienione rzeczy.

2.    Planuj menu na cały tydzień

Ten punkt wymaga nieco więcej pracy. Jednak większość z nas nie eksperymentuje dużo w kuchni, więc stosowanie sprawdzonych przepisów przyspieszy sprawę. Zaplanowanie menu wcześniej uchroni cię przed zamawianiem jedzenia z restauracji, kiedy nie masz pomysłu na obiad. Przyda się również przy spisywaniu listy na cotygodniowe zakupy.

Nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie zaplanować swój jadłospis lub chcesz schudnąć? Dobrym pomysłem będzie zamówienie diety u dietetyka. Jest to wydatek jednorazowy i zdecydowanie mniejszy niż zamawianie jedzenia 5 razy w tygodniu. W dodatku pomoże ci zapewne zrzucić kilka kilogramów. Próbne jadłospisy można też znaleźć za darmo w internecie, jednak nie będą dostosowane do twoich indywidualnych potrzeb.

3.    Rób zakupy online

W dobie pandemii coraz więcej osób odkryło tą możliwość. Jednak warto ją stosować nawet, kiedy nie panuje zaraza. Ceny w sklepach online są zazwyczaj niższe niż w sklepach stacjonarnych. Dlaczego?

Otóż ich właściciele nie uiszczają opłat za wynajem powierzchni sklepowych, a dodatkowo często mają też mniej pracowników. Obecnie wiele sklepów internetowych działa w modelu dropshippingowym, gdzie sprzedawany produkt wysyłany jest wprost z fabryki do klienta. Dzięki temu nie potrzebują magazynów, których wynajem również kosztuje. Nie zapominaj, że wszystkie te opłaty składają się na cenę końcową kupowanej przez ciebie koszulki czy nowej pary butów.

Wolny rynek sprawia również, że ten sam produkt w kilku sklepach znajdziesz w różnych cenach. Podczas zakupów online porównasz je za pomocą kilku kliknięć. Istnieją specjalnie portale, na których znajdziesz oferty jednego produktu z różnych sklepów jednocześnie. Warto z nich korzystać, aby nie przepłacać!

4.     Kupuj produkty, które starczają na dłużej

Mowa tutaj nie tylko o wielopakach, w których produkty spożywcze czy karma dla zwierząt wychodzą taniej. Zacznij zwracać również uwagę na jakość kupowanych ubrań, sprzętów elektronicznych czy mebli. Chociaż nie zawsze cena idzie z nią w parze, czasem warto zapłacić więcej i korzystać z produktu dłużej.

Przy zakupie ubrań zwracaj uwagę, z jakiego materiału są wykonane. Lepiej kupić jeden porządny t-shirt niż trzy, które po kilku praniach przestaną nadawać się do użytku. Ubrania z wysokiej jakości materiałów starczają na lata, jeśli są odpowiednio pielęgnowane. Ważne są też środki piorące, których używasz. Najtańsze proszki i płyny do prania często niszczą ubrania, a oszczędzasz na nich zaledwie parę złotych.

Jeśli chodzi o sprzęty elektryczne, zrezygnuj z chińskich zamienników akcesoriów do telefonów czy komputerów. Większość z nich prawdopodobnie przestanie działać po paru miesiącach lub nie będzie kompatybilna z twoim urządzeniem. Nie oznacza to jednak, że zawsze musisz kupować oryginalne akcesoria. Na rynku jest wiele firm, które często mają produkty wyższej jakości. Jednak w ich przypadku nie płacisz za renomowanę markę, więc cena jest niższa.

5.     Na zakupy idź zawsze po posiłku

Kiedy jesteśmy głodni, często kupujemy więcej. Łatwo też skusić się na przekąskę typu baton czy gotowa kanapka, którą zjemy zaraz po wyjściu ze sklepu. Z zaplanowanym jadłospisem łatwo stwierdzić, kiedy nadchodzi pora na uzupełnienie zapasów. Nie dopuszczaj do sytuacji, kiedy nie masz w lodówce produktów na zrobienie choćby szybkiej przekąski do zjedzenia przed wyjściem na zakupy. Zabije głód przynajmniej na czas wycieczki do sklepu, a do domu wrócisz ze składnikami na bardziej odżywczy posiłek. 

Planowanie domowego budżetu

Udało ci się wdrożyć powyższe zasady, jednak nadal oszczędzasz za mało? Warto baczniej przyjrzeć się swojemu budżetowi domowemu. Być może nadal istnieją sfery, w których możesz obniżyć wydatki.

Jak zaplanować budżet domowy?

Najlepiej załóż specjalny zeszyt lub kalendarz, w którym zapiszesz swoje wydatki i zarobki. Możesz też wykorzystać w tym celu plik w Excelu. Ważne, aby wszystkie informacje mieć w jednym miejscu, co pozwoli uniknąć chaosu.

1.    Wypisz stałe wydatki

Co miesiąc płacimy stałe opłaty takie jak czynsz za mieszkanie, abonament telefoniczny i rachunki za media. Do tego dochodzą wykupione subskrypcje w serwisach streamingowych czy dostęp do pełnych wersji artykułów ulubionego pisma. Wystarczy, że wypiszesz je raz, ponieważ są to opłaty z reguły niezmienne. Może poza rachunkami, jednak ich wysokość zazwyczaj waha się o kilka-kilkanaście złotych. Najlepiej zrób taką rozpiskę na początku każdego miesiąca. 

2.    Zbieraj paragony

Nie tylko przydadzą ci się do ewentualnych reklamacji, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze na naprawach sprzętu lub otrzymasz nowy w przypadku usterki. Zbieranie paragonów ułatwi również spisywanie codziennych wydatków. Nie musisz robić tego każdego dnia. Wystarczy, że raz w tygodniu usiądziesz i wpiszesz do zeszytu/pliku kwoty ze wszystkich paragonów z ostatnich 7 dni. Pamiętaj, że w aplikacjach mobilnych paragony otrzymujesz mailowo. O nich również musisz pamiętać podczas cotygodniowego “rachunku sumienia”.

3.    Odrobina matematyki

Na koniec miesiąca zsumuj wydatki. Dobrym pomysłem będzie przypisanie ich do różnych kategorii np. jedzenie na mieście, przejazdy, zakupy ubraniowe i spożywcze. Możliwość automatycznego kategoryzowania wydatków z karty daje obecnie dużo aplikacji bankowych.

Zsumuj wszystkie wydatki i odejmij od swoich zarobków. Warto też pomyśleć, które z kategorii możesz w przyszłym miesiącu nieco “odchudzić”. Pozostałą kwotę wpłać na konto oszczędnościowe.

Wprowadzenie tych zasad w życie sprawi, że po miesiącu czy dwóch zobaczysz prawdopodobnie kilkaset złotych więcej na koncie. Pamiętaj, że najlepiej wpłacać je na konto oszczędnościowe lub lokatę. Nie będzie kusiło sięganie do nich przy najmniejszym impulsie. Życzymy powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.