Jak wykorzystać e-mail w marketingu?

W dzisiejszych czasach, kiedy rynek przesycony jest usługami i produktami, przedsiębiorcy muszą mierzyć się z ogromną konkurencją w branży. Tak duży wybór sprawia, że klienci mogą wybierać i przebierać w ofertach, a każda firma musi walczyć o zdobycie lojalnych odbiorców, którzy zostaną z nią na dłużej. Nie wystarczy więc atrakcyjny i dobrej jakości produkt, bo takich na rynku jest wiele. Ważne jest budowanie z klientami relacji, które zaowocują regularnymi zakupami, korzystaniem z usług firmy i polecaniem jej dalej. W tym może nam pomóc e-mail marketing.

E-mail – niedoceniane narzędzie w marketingu?

Jako odbiorcy jesteśmy dzisiaj bombardowani ogromną ilością e-maili, których nawet nie otwieramy. Właśnie dlatego często mamy mylne przekonanie, że mailingi nie przyniosą żadnych rezultatów, ponieważ nikt i tak nie przeczyta naszych wiadomości. To błąd, który pozbawia nas niedrogiego, prostego i skutecznego narzędzia promocji firmy. Kluczem do sukcesu jest jednak zbudowanie odpowiedniej bazy odbiorców oraz profilowanie wiadomości. Dzięki temu zbudujemy z naszymi klientami relację, która może zaprocentować.

Główne cele mailingów

E-mail marketing to forma marketingu bezpośredniego, dzięki której możemy nie tylko tworzyć i podtrzymywać relacje z klientami, lecz także skutecznie sprzedawać produkty i usługi oferowane przez firmę oraz prowadzić badania marketingowe. Budując odpowiednią bazę i dopasowując do niej treści, możemy wiele zyskać. Pamiętajmy jednak, że newslettery i inne wiadomości nie mogą być spamem – na wysyłkę e-maili powinniśmy uzyskać zgodę naszego odbiorcy.

Jakie możliwości daje nam taka forma promocji?

Za pomocą e-maili możemy kierować do naszych odbiorców personalizowane i atrakcyjne treści, które zachęcą ich do działania. Doskonałą formą budowania relacji z klientem jest newsletter. Bazę do newslettera możemy stworzyć, oferując na naszej stronie możliwość samodzielnego dopisania się do listy odbiorców. W tej metodzie najlepiej zastosować model double opt-in, czyli dwuetapowy zapis do subskrypcji, wymagający kliknięcia w przesłany link aktywacyjny. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że odbiorca wyraża zgodę na przesyłanie mu regularnego mailingu. Doskonałą zachętą dla nowych osób jest drobna nagroda za zapisanie się do newslettera, na przykład zniżka na pierwsze zakupy. Personalizując wiadomości i dopasowując treści do klientów, mamy pewność, że ich zainteresują. Za pośrednictwem poczty e-mail możemy przesyłać im informacje o rabatach, nowych produktach, wprowadzanych przez nas zmianach, a także ogłoszenia, katalogi sprzedażowe, powiadomienia o dostępności, maile transakcyjne czy autorespondery. Możemy także podtrzymywać relację z klientem, opowiadając mu o naszej firmie i budując jego przekonanie, że jest dla nas ważny i traktujemy go indywidualnie. Jednak jak tworzyć newsletter, by zachęcić odbiorców do przeczytania akurat naszej – jeden z dziesiątek – wiadomości?

Atrakcyjna forma, interesująca treść

Nie oszukujmy się – większość klientów, zachęcona jednorazową zniżką lub innym benefitem, zapisuje się do newslettera, a następnie… szybko o nim zapomina. Większość wiadomości pozostaje nieotwarta gdzieś w odmętach skrzynki, dlatego by zachęcić odbiorcę do kliknięcia, musimy jak najbardziej go zaintrygować. Najważniejszy więc będzie krótki, ale bardzo zachęcający tytuł, dzięki któremu potencjalny klient postanowi kliknąć w wiadomość, spodziewając się w niej ciekawych informacji czy realnych korzyści. Postawmy także na interesującą i pełną informacji, ale krótką i treściwą zawartość – nikt nie będzie miał czasu i cierpliwości, czy czytać przydługie i nieatrakcyjne wizualnie bloki tekstu. Nasze wiadomości powinny przykuwać wzrok; jeśli to się uda, mamy większą szansę na dobry efekt naszych działań. Wiadomości powinny być personalizowane i sprofilowane do konkretnych odbiorców – jeśli ktoś kupuje kremy do skóry wrażliwej i suchej, nie zachęcimy go do złożenia kolejnego zamówienia, oferując zniżki na produkty do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Jeśli chcemy, by odbiorca nie był bierny, ale reagował na nasze wiadomości, pamiętajmy o wezwaniu go do działania (call to action) – przekierujmy go do odpowiedniej strony docelowej, zachęćmy do wykorzystania ze zniżki, która obowiązuje przez określony czas, zmobilizujmy do reakcji. Nie zapominajmy też o analizowaniu efektów naszych działań i wyciąganiu wniosków. Dzięki temu nauczymy się skutecznie wykorzystywać e-maile nie tylko do komunikacji, ale też do sprzedaży czy budowania lojalnego grona odbiorców i klientów.

Dlaczego warto?

Dla klientów e-maile od firmy, z której usług korzystają, to realna korzyść materialna w postaci zniżek, gratisów i niespodzianek za lojalność. Daje im to także poczucie, że mają wpływ na działania marki. Dla firmy to niedroga, szybka i skuteczna forma promocji usług, która ma olbrzymi zasięg, łatwo mierzalne efekty i realne przełożenie na rozwój działalności. Przede wszystkim jest to metoda dla każdego – zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Nie wymaga także specjalistycznej wiedzy i nie jest skomplikowana, ponieważ można skorzystać z wielu gotowych wzorów, pomysłów i inspiracji do stworzenia efektywnego e-mail marketingu, który okaże się naszym kluczem do sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.