Przewinienia zdarzają się każdemu z nas. Przejście w niedozwolonym miejscu, przejazd na rowerze na zebrze czy przekroczenie dopuszczalnej prędkości w przypadku jazdy autem, to błędy popełniane przez nas każdego dnia, do której nikt z nas, obywateli nie przywiązuje większej uwagi. Sytuacja staje się jednak nieprzyjemna, jeśli nieoczekiwanie zjawia się straż miejska lub policja i za popełnione błędy wystawia mandat.
Płacić czy nie?
Otrzymawszy mandat, wiele osób, zwłaszcza młodych, zastanawia się, czy w ogóle go płacić. Niestety, lekceważenie nałożonej kary nie popłaca, ponieważ niezapłacony mandat i tak zostanie wyegzekwowany, wraz z kosztami postępowania egzekucyjnego (ze zwrotu podatku, z wynagrodzenia za pracę, emerytury lub innych wpływów na konto), które zostanie wszczęte przez Urząd Skarbowy. W szczególnych przypadkach, sprawa może zostać skierowana do komornika.
Zdarzają się też sytuacje, gdy osoba ukarana nie przyjmie mandatu i wtedy fakt ten zostaje zgłoszony do odpowiedniego dla miejsca popełnienia wykroczenia Sądu Rejonowego. Od nałożonej kary można się wówczas odwołać, składając pismo we właściwej placówce.
Patrząc, jednak na statystyki podawane przez Najwyższą Izbę Kontroli, blisko 80 % mandatów jest regulowanych w terminie.
Jak zapłacić mandat?
Zapłata nałożonej kary możliwa jest na 3 sposoby.
Jednym z nich jest uregulowanie płatności na miejscu. Odpowiednią sumę można przekazać przedstawicielowi straży miejskiej/policji. Coraz częściej można spotkać się z sytuacją, że funkcjonariusze wyposażeni są nawet w terminal płatniczy. Dzięki temu, można zapłacić mandat na miejscu, nawet jeżeli nie ma się odpowiedniej kwoty w gotówce.
Drugą z możliwości jest zapłata mandatu na poczcie. Wraz z otrzymanym od funkcjonariusza blankietem, należy udać się do dowolnej placówki pocztowej i tam uregulować należność. Niestety, jest to związane, nie tylko z dodatkową fatygą, ale także z dodatkowymi opłatami, które zostają naliczone przez pocztę.
Trzecia opcja dla większości osób będzie tą najwygodniejszą i najszybszą. Mowa o zapłacie przez Internet. W tym wypadku, jedyne czego potrzebujemy to konta bankowego z bankowością online, a także zgromadzonych na nim odpowiednich środków.
Od 1 stycznia 2016 opłaty z tytułu mandatów (nie wliczając w to kar nakładanych przez Straż Gminną, Inspekcję Transportu Drogowego oraz mandaty karno-skarbowe) kierowane są na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Dzięki temu, uregulowanie kary jest niezwykle proste i szybkie.
Procedury w większości banków są bardzo podobne: po zalogowaniu się do bankowości online, należy wskazać opcję przelewu do urzędu skarbowego, a następnie wybrać “mandaty”.
Kolejnym krokiem jest wytypowanie “Opola” jako miasta oraz zdefiniowanie “Pierwszego Urzędu Skarbowego” jako organu podatkowego.
Następnie, należy wpisać kwotę kary, numer PESEL oraz serię i numer mandatu.
Ostatnim etapem jest zatwierdzenie i zrealizowanie przelewu.
Uregulowanie należności przez Internet to najszybszy i najwygodniejszy sposób zapłaty, zwłaszcza dziś, kiedy dostęp do Internetu i bankowości internetowej to standard.
Choć, mandat może być dość obciążającym zobowiązaniem, z pewnością nie należy go lekceważyć. W dobie bankowości internetowej i płatności online, regulowanie należności sprowadza się do zaledwie kilku kliknięć, a konsekwencje niezapłacenia kary mogą być bardziej dotkliwe.