Windykacja to proces skupiony na odzyskiwaniu niespłaconych długów. Kiedy możemy narazić się na interwencję windykatora?
W Polsce działa wiele firm windykacyjnych, które specjalizują się w odzyskiwaniu długów dla wierzycieli. To zarówno duże korporacje, jak również mniejsze kancelarie prawne. Swoim klientom zapewniają kompleksowe wsparcie skupione na dłużnikach i na tym, aby nakłonić ich do oddania pieniędzy – także przez występowanie na ścieżkę sądową.
Windykacja nie jest jednak tym samym do zajęcie komornicze – windykator nie ma takich samych uprawnień jak komornik. Nie oznacza to jednak, że windykacja nie jest skuteczna.
Kiedy można skorzystać ze wsparcia windykatora?
Wierzyciele, czyli podmioty, którym dłużnicy są winni pieniądze, mogą korzystać z pomocy windykatora w wielu sytuacjach.
Usługi windykacyjne są dostępne zarówno dla większych firm, które mają wielu klientów, jak również dla tych jednoosobowych działalności gospodarczych.
Windykacja prowadzona jest między innymi dla długów takich jak:
- niespłacone pożyczki i kredyty
- nieuregulowane rachunki, na przykład czynsz, rachunek za telefon, za wodę, prąd
- brak spłaty składek ubezpieczeniowych
- unikanie spłaty faktur
To tylko kilka przykładów, ponieważ do windykatora można zwrócić się zasadniczo w każdym przypadku, gdy dochodzi do braku spłaty długu w wyznaczonym terminie. Dzięki swojemu doświadczeniu firmy windykacyjne mogą wtedy pomóc wierzycielowi w szybszym odzyskaniu pieniędzy.